Кому небезпечно вживати вершкове масло, та як вибрати натуральний продукт у магазині

Автор: Лобанова Єлизавета

Вершкове масло - корисний продукт, проте його потрібно вживати з обережністю. Зокрема, за словами дієтологів, від вживання продукту слід відмовитись за наявності в організмі будь-яких запальних процесів.

Кому небезпечно вживати вершкове масло, та як вибрати натуральний продукт у магазині - today.ua

Крім того, вершкове масло протипоказане людям з алергією, непереносимістю лактози та аутоімунними захворюваннями. Також вершкове масло не варто їсти громадянам із хворобами серця, тому що воно містить багато холестерину.

У всіх інших випадках вживання вершкового масла буде корисним для людини. При цьому слід дотримуватися денної норми 20-30 г для дорослого і до 10 г - для дитини. Важливо також, яке масло ви купуєте у магазині. Відомо, що це продукт, який найчастіше фальсифікують виробники. Але не варто думати, що все масло, яке потрапляє на прилавки українських магазинів, містить рослинні компоненти замість молочного жиру. Кому небезпечно вживати вершкове масло, та як вибрати натуральний продукт у магазині Потрібно купувати масло з жирністю 82,5% без ароматизаторів. Якісний продукт не може коштувати надто дешево, тому звертайте увагу на цінник. Головний орієнтир, що перед вами натуральний продукт – маркування ДСТУ 4399:2005 на упаковці вершкового масла.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Чим вище відсоток вмісту жиру в олії, тим менше в ньому вологи. Однак таке масло більш калорійне. Проте це не означає, що вершкове масло з жирністю менше 82,5% - це фальсифікат. Масло і з 69%, і 73% жирності дозволено вживати, якщо це справді натуральний продукт.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Раніше повідомлялося, що відомий виробник вершкового масла в Україні спростував звинувачення у фальшуванні продукції.

Головне