Today.ua

Вчені розповіли, які банани не можна давати дітям

Банани - одні з найпопулярніших фруктів серед українського покупця. Їх люблять від малого до старого. Користь даної ягоди - незаперечна: великий вміст клітковини, білків, жирів і вуглеводів, мінералів, що впливають на правильну роботу організму. Однак вчені заявили, що почорнілі банани категорично не можна давати маленьким дітям, так і дорослим теж.

За словами чиказьких педіатрів, дітям до трьох років категорично заборонено вживати банани, на яких з'явилися коричневі плями. Річ у тому, що шлунково-кишковий тракт малюка може не впоратися з його переварюванням, і це викличе або алергію, або навіть отруєння.

Цікаво те, що ряд вчених стверджує, що вживання бананів з темної шкіркою не принесе користі нікому, а тільки шкоду. Навіть якщо коричневі плями з'явилися тільки на шкірці, а сам банан виглядає нормально, дослідники радять викидати такий продукт. Відзначається, що в такому плоді розмножуються небезпечні бактерії, чому сприяє "солодке" середовище.

Про це говорить Густаво Кастро з Інституту біологічних наук в Бразилії. За словами вченого, потемнілі банани містять важкі метали, включаючи мідь і свинець, що несе шкоду для людини, особливо в великих кількостях. В ході дослідження 2016 року бразильські вчені з'ясували, що на переспілих і потемнілих плодах міститься величезна кількість радіоактивних речовин.

Вживання таких бананів загрожує підвищенням рівня цукру в крові і захворюванням на діабет. Також деякі останні дослідження говорять про те, що вживання потемнілих бананів підвищує ризики розвитку онкологічних захворювань. Це пов'язано з тим, що в організмі підвищується рівень глюкози, якою "харчуються" ракові клітини. Попри те, що дослідження все ще тривають, вчені рекомендують відмовитися від вживання бананів з темної шкірою людям з тромбофлебітом, ішемічною хворобою серця, цукровим діабетом і підвищеним цукром в крові, високим згортанням крові, зайвою вагою і надмірним газоутворенням.

Нагадаємо, з українських магазинів можуть зникнути банани: найпопулярніший фрукт у світі знаходиться в небезпеці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ