Група вчених з Університету Делавера провели масштабний експеримент, в ході якого вдалося з'ясувати, як ті чи інші продукти харчування впливають на артеріальний тиск.
У дослідженні взяли участь більше сотні добровольців літнього віку, вчені найретельнішим чином вивчили їх харчові звички і вплив раціону на рівень артеріального тиску. Експертам вдалося виявити зв'язок між раціоном людини і проблемами в роботі серцево-судинної системи.
Так, з'ясувалося, що у людей, в раціоні яких було багато солодких продуктів, часто розвивалася гіпертонія. Особливо дана закономірність простежувалася у жінок. Раціон, багатий свіжими фруктами і ягодами, навпаки, сприяє нормалізації артеріального тиску, незалежно від статі.
Вчені вважають, що всього 200-300 грам свіжих плодів в щоденному меню дозволяє зберегти здоров'я серцево-судинної системи. Вчені з'ясували, що при частому вживанні в їжу продуктів, багатих цукрами, рівень глюкози в крові значно зростає, паралельно стимулюється вироблення «поганого» холестерину, який осідає на стінках судин. В результаті, кров стає густішою, а просвіт в судинах і артеріях зменшується, це дає більше навантаження на серце, якому все складніше і складніше стає качати кров.
До аналогічних наслідків веде також надмірне вживання солі, яка утримує в організмі рідина, відповідно, обсяг крові збільшується, відбувається вимивання солей. Що теж веде до розвитку гіпертонії.
Обов'язково слід включити в раціон свіжі ягоди і фрукти, цільнозернові крупи, темний шоколад, сир тофу, молочні продукти, бобові та овочі темно-зеленого забарвлення. Необхідно відмовитися від куріння і вживання алкоголю, скоротити споживання цукру і солі, уникати стресів. В меню також повинні бути продукти багаті калієм: банани, горіхи, батат, свіжа зелень.
Поліпшити стан серцево-судинної системи і нормалізувати артеріальний тиск допоможуть регулярні заняття спортом зниження маси тіла (якщо є зайва вага).
Нагадаємо, раніше вчені з'ясували, що для нормальної роботи серцево-судинної системи людського організму потрібно більше вживати в їжу молочних продуктів.