Масляна 2021: коли буде, і як християнство помирилося в цьому святі із язичництвом

Масляна - одне з найулюбленіших та найбільш веселих і галасливих свят, шанованих нашими предками ще з дохристиянських часів. У ньому змогли ужитися язичницькі вірування з християнською релігією. Втім, не відкидають Масляну навіть атеїсти, буддисти, іудеї, мусульмани і кришнаїти, адже це смачно і весело.

Масляна 2021: коли буде, і як християнство помирилося в цьому святі із язичництвом - today.ua

Масляна у 2021 році

Масляну відзначають майже як Китайський новий рік - цілий тиждень. Дата початку і закінчення Масляного тижня переходить. Вона "прив'язана" до дати початку Великого посту перед Великоднем. Цьогоріч Великий піст розпочнеться 15 березня. А отже, Масляна триватиме з 8 по 14 березня.

Історія свята

Історія цього свята сягає корінням ще в ті часи, коли не було навіть лампових комп'ютерів. Так що там говорити - ще в дохристиянську епоху. Тоді наші предки прославляли на Масляну бога сонця Ярила. А сам Масляний тиждень символізував проводи зими і прихід весни.

Із приходом християнства церква намагалася покінчити з цим "пережитком" язичництва. Однак пережиток виявився міцним. І тому церковні ієрархи вчинили за тим же принципом, що й теперішні політики: якщо з чимось не можеш впоратися, очоль його. Таким чином, Масляний тиждень став Сирним тижнем - своєрідним плавним переходом організму до суворих обмежень Великого посту. М'ясо їсти на цьому тижні вже не можна, однак яйця, масло, сир і молоко ще можна. Причому все це поглинається у величезній кількості, тому що на Масляного тижня заведено пекти млинці і годувати ними всіх, хто потрапить під руку.

Масляна 2021: коли буде, і як християнство помирилося в цьому святі із язичництвом

Традиції Масляної

Однак випікання млинців із різними смачними начинками і без - це лише одна із традицій святкувань.

Взагалі, найбільшим гріхом на цьому тижні вважалося бути сумним і похнюпленим. Його проводили шумно і весело. Діти каталися на санях: адже скоро весна, і треба встигнути накататися про запас.

Молодь влаштовувала свої гуляння з ворожіннями на женихів і наречених, заграваннями та іншими невинними пустощами. Неодруженим парубкам прив'язували на пояс або до рукава колодку, тим самим нагадуючи, що пора і про пару подумати. Колодку можна було зняти, але тільки за викуп. А в кінці тижня хлопець здійснював обмін: міняв у дівчини, на яку накинув оком, колодку на писанки.

Під фінал Масляної народ збирався, аби шумно спалити опудало в жіночому одязі (сподіваємося, феміністки це не читають, - авт.). Спалювання опудала символізувало прихід тепла і весни.

І знову трохи про млинці

Кожна господиня на Масляну норовила спекти якомога більше млинців. Існувала прикмета: чим більше буде в будинку млинців на Масляну, тим рясніше буде в полі урожай наступного літа. Тому "катування млинцями" тривало весь тиждень. Їх робили з начинками із грибів, сиру, ікри і просто так їли з маслом та сметаною (тут вже саме час згадати про собаку Павлова з її рефлексами, - авт.).

Загалом, наші предки уміли розважатися. Зараз це здебільшого виродилося в свято проводів зими у міському парку. Втім, і воно зазвичай виходить веселим, навіть якщо сніг вже розтанув, а грошей на ікру до млинців катма.

Нагадаємо, рецепт смачних ажурних млинців на молоці можна почитати тут. Причому за цим рецептом навіть перший млинець виходить не грудкою, а такий, як потрібно - перевірено.

ДЖЕРЕЛОunian
Кіпр так і не відкрив кордон для українців: Україна потрапила до сірої зони
Кіпр не відкрив з березня кордон для українських туристів, незважаючи на те, що ще із січня обіцяли таку перспективу. Цю новину повідомив Консульський...
Степанов першим із українських чиновників пройшов вакцинацію від коронавірусу індійським препаратом
Першому українському чиновнику зроблена вакцинація від коронавірусу індійським препаратом. Ним став голова МОЗ Максим Степанов. У присутності журналіс...
Оксана Марченко ледь не потонула в Гідропарку: ведуча розповіла про важкі випробування
Українська телеведуча Оксана Марченко анонсувала вихід свого нового проекту - «Прочанка». У трейлері дружина Віктора Медведчука розповіла про те, як л...
В Україні зросла середньодобова ціна на електрику, випередивши ряд країн ЄС
Українське державне підприємство «Оператор ринку» оприлюднив нові дані, згідно з якими, середньозважена добова ціна електроенергії на ринку в нашій кр...
Весільні зачіски 2021: модні тенденції і способи укладання волосся
Весільна зачіска нареченої повинна бути ефектною, але в той же час вишуканою і зручною. В 2021-му році в моді природність, що дуже до речі, оскільки з...