Масляна - одне з найулюбленіших та найбільш веселих і галасливих свят, шанованих нашими предками ще з дохристиянських часів. У ньому змогли ужитися язичницькі вірування з християнською релігією. Втім, не відкидають Масляну навіть атеїсти, буддисти, іудеї, мусульмани і кришнаїти, адже це смачно і весело.
Масляна у 2021 році
Масляну відзначають майже як Китайський новий рік - цілий тиждень. Дата початку і закінчення Масляного тижня переходить. Вона "прив'язана" до дати початку Великого посту перед Великоднем. Цьогоріч Великий піст розпочнеться 15 березня. А отже, Масляна триватиме з 8 по 14 березня.
Історія свята
Історія цього свята сягає корінням ще в ті часи, коли не було навіть лампових комп'ютерів. Так що там говорити - ще в дохристиянську епоху. Тоді наші предки прославляли на Масляну бога сонця Ярила. А сам Масляний тиждень символізував проводи зими і прихід весни.
Із приходом християнства церква намагалася покінчити з цим "пережитком" язичництва. Однак пережиток виявився міцним. І тому церковні ієрархи вчинили за тим же принципом, що й теперішні політики: якщо з чимось не можеш впоратися, очоль його. Таким чином, Масляний тиждень став Сирним тижнем - своєрідним плавним переходом організму до суворих обмежень Великого посту. М'ясо їсти на цьому тижні вже не можна, однак яйця, масло, сир і молоко ще можна. Причому все це поглинається у величезній кількості, тому що на Масляного тижня заведено пекти млинці і годувати ними всіх, хто потрапить під руку.
Традиції Масляної
Однак випікання млинців із різними смачними начинками і без - це лише одна із традицій святкувань.
Взагалі, найбільшим гріхом на цьому тижні вважалося бути сумним і похнюпленим. Його проводили шумно і весело. Діти каталися на санях: адже скоро весна, і треба встигнути накататися про запас.
Молодь влаштовувала свої гуляння з ворожіннями на женихів і наречених, заграваннями та іншими невинними пустощами. Неодруженим парубкам прив'язували на пояс або до рукава колодку, тим самим нагадуючи, що пора і про пару подумати. Колодку можна було зняти, але тільки за викуп. А в кінці тижня хлопець здійснював обмін: міняв у дівчини, на яку накинув оком, колодку на писанки.
Під фінал Масляної народ збирався, аби шумно спалити опудало в жіночому одязі (сподіваємося, феміністки це не читають, - авт.). Спалювання опудала символізувало прихід тепла і весни.
І знову трохи про млинці
Кожна господиня на Масляну норовила спекти якомога більше млинців. Існувала прикмета: чим більше буде в будинку млинців на Масляну, тим рясніше буде в полі урожай наступного літа. Тому "катування млинцями" тривало весь тиждень. Їх робили з начинками із грибів, сиру, ікри і просто так їли з маслом та сметаною (тут вже саме час згадати про собаку Павлова з її рефлексами, - авт.).
Загалом, наші предки уміли розважатися. Зараз це здебільшого виродилося в свято проводів зими у міському парку. Втім, і воно зазвичай виходить веселим, навіть якщо сніг вже розтанув, а грошей на ікру до млинців катма.
Нагадаємо, рецепт смачних ажурних млинців на молоці можна почитати тут. Причому за цим рецептом навіть перший млинець виходить не грудкою, а такий, як потрібно - перевірено.