Today.ua

Світла седмиця 2021: що можна і не можна робити тиждень після Великодня

Світла седмиця, або Світлий тиждень починається в понеділок після Великодня і триває всі сім днів. У 2021 року ці дати випадають на 3-9 травня. Кожному дню поточного тижня присвячені свої традиції і заборони, які з давніх часів шанували в народі.

Весь тиждень православні вітають один одного словами "Христос воскрес!", ходять один до одного в гості з пасками і яйцями, в храмах дзвенять дзвони і проводяться богослужіння.

Поливаний понеділок

У понеділок Світлої седмиці люди ходять у гості і обливаються водою. За старовинною традицією, в гості частіше ходили чоловіки, а жінки залишалися вдома. Водою обливалися всі, навіть діти, таким чином захищаючи себе від усього поганого.

Вівторок Світлої седмиці

У Світлий вівторок у гості до родичів в давнину відправлялися вже жінки, а чоловіки залишалися вдома займатися своїми справами. У наш час люди ходять в гості всією сім'єю, а домашні справи переносяться після свят.

Хороводна середа

Наші предки в цей день скасовували будь-які справи, не можна в цей день виходити в поле, інакше град поб'є урожай. Прийнято було в середу водити хороводи. У Світлу середу скасовувався і піст. З цього дня можна їсти все, що захочете. Однак міцний алкоголь церква не благословляє.

Четвер Світлої седмиці

Починаючи з четверга Світлого тижня, дозволялося влаштовувати оглядини. Дівчата закликали весну, вирушаючи на пагорби зі зворушливими піснями. Існував у наших предків звичай "водити кобилу": на ціпку робили голову, прив'язували хвіст і пропонували всім бажаючим "покататися". Водив таку "кобилу" вбраний циганом чоловік. В цей день також прийнято було згадувати покійних, але без скорботи.

Прощена п'ятниця

У цей день прийнято миритися один з одним, особливо з батьками. У Світлу п'ятницю до молодят за традицією приходили в гості близькі родичі. Також в цей день дівчата вмивалися крижаною водою, щоб весь рік залишатися здоровими.

Субота Світлої седмиці

Православні віруючі йдуть до храму за хлібом - артосом. Роздавали його у церкві після ранкового богослужіння, а з'їдали натщесерце. За традицією в цей день робили пропозицію коханим дівчатам або знайомилися з батьками своїх суджених. Господині з суботи вже повноцінно приступали до домашньої роботи.

Неділя - Антипасха

Неділя Світлої седмиці ще називається Червоною гіркою або Антипаскою. У цей день незаміжнім дівчатами і холостим хлопцям сидіти вдома заборонялося. Молодь вбиралася і відправлялася на побачення. За традицією, з цього дня чоловік міг надовго залишити дружину і виїхати на заробітки, а вона б тим часом займалася господарством.

Раніше повідомлялося, яка буде погода в Україні цілий тиждень після Великодня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ